Db., 2024.12.08. (vasárnap délelőtt) | Róm 2,14-15; Zsid 10,22 Az ember lelkiismerete | Sorozat: Az ember: 15. |
Folytatjuk a sorozatot az Isten képére teremtett emberről. Legutóbb az ember szívéről volt szó, most pedig az ember lelkiismeretéről szólok.
Olv. Róm 2,14-15. + Zsid 10,22: Járuljunk hozzá igaz szívvel, hitnek teljességével, mint akiknek szívük tiszta (= vérrel meghintett) a gonosz lelkiismerettől.
A következő 3 kérdésről lesz szó: 1. A lelkiismeretről általánosságban. 2. A hitetlen ember lelkiismeretéről. 3. A hívő ember lelkiismeretéről.
1.) A lelkiismeretről általánosságban
Mi a lelkiismeret? A „lelkiismeret” név arra mutat, hogy általa ismerhetjük meg a lelkünket. De a lelkiismeret nem a lelkünk, hanem a szellemünk része. 1Kor 2,11a: Mert kicsoda tudja az emberek közül az ember dolgait, hanemha az embernek szelleme, amely ő benne van?
A lelkiismeret = szellemi önismeret. Szellemi eredetű képesség önmagunk, a lelkünk, a szívünk korlátozott mértékű megismerésére. Azért csak korlátozottan, mert igazán csak Isten ismer minket, a lelkünket és a szívünket is.
Miért adta Isten a lelkiismeretet? Mi a lelkiismeretünk feladata? Azt olvastuk az alapigében, hogy a törvény cselekedete be van írva az ember szívébe. A lelkiismeretünk legfontosabb feladata megvizsgálni, hogy a szívünkbe írt törvény szerint járunk-e el, vagy nem. Tehát Isten törvénye nem a lelkiismeretünkbe, hanem a szívünkbe van írva. A lelkiismeret azt vizsgálja, hogy hogyan állok Istennek a szívembe írt törvényéhez. Ha nem úgy járok el, ahogy kell, akkor vádol a lelkiismeretem, azaz lelkiismeret-furdalásom lesz.
Az Úr Jézus a következőképpen világított rá Isten törvényére, Luk 6,31: amint akarjátok, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is akképpen cselekedjetek azokkal. A törvény pl. azt mondja: Ne ölj, ne paráználkodj, ne lopj, ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot, stb. Ha szeretném, hogy engem se öljenek meg, ne lopjanak meg, stb., akkor ezt ne tegyem én sem a másikkal. Ezt könnyű belátni. És ez be van írva minden ember szívébe.
Megbízható-e az ember lelkiismerete? Nem mindig. Megfigyelhetjük a Római levélből olvasott alapigében, hogy a szívünkbe írt isteni törvényről a lelkiismeretünk nem önmagában, hanem a gondolatainkkal együtt tesz bizonyságot. A lelkiismeretünk és a gondolatunk kölcsönösen vádolják, vagy mentegetik egymást, tehát kölcsönösen ellenőrzik egymást. Márpedig főleg a gondolatainkat, de a lelkiismeretünket is sok minden befolyásolja. Pl. neveltetésünk, ismereteink, szokásaink. Pl. Pál apostol jó lelkiismerettel üldözte a tanítványokat. Erről ő maga így tesz bizonyságot. Apcs 23,1: Atyámfiai, férfiak, én teljes jó lelkiismerettel szolgáltam az Istennek mind e mai napig. Fil 3,6: Buzgóság tekintetében az egyházat üldöző, a törvénybeli igazság tekintetében feddhetetlen voltam. Beteljesedett Saulus életében is, amit az Úr mondott, Jn 16,2b: jön idő, hogy aki öldököl titeket, mind azt hiszi, hogy isteni tiszteletet cselekszik.
Viszont a lelkiismeret esetenként helyesen vezet. Pl: A házasságtörő asszony történetében az Úr azt mondta: Aki nem bűnös, az vesse rá először a követ. Ján 8,9: Azok pedig ezt hallván és a lelkiismeret által vádoltatván, egymásután kimenének.
Vessük-e el a lelkiismeret szavát, ha ilyen megbízhatatlan? Semmiképpen! Az Ige szerint nagyon fontos, hogy semmit ne tegyünk a lelkiismeretünk ellen. Sem a magunk, sem mások lelkiismerete ellen. Pl. Apcs 24,16: Ebben gyakorlom pedig magamat, hogy botránkozás nélkül való lelkiismeretem legyen az Isten és emberek előtt mindenkor.
A lelkiismeret Krisztusra vezérlő mester lehet, ugyanúgy, mint a mózesi törvény. Gal 3,24: Ekként a törvény Krisztusra vezérlő mesterünkké lett, hogy hitből igazuljunk meg. Ugyanis a törvény alatt lévő zsidó embernek meg kellett látnia, hogy Isten törvényét nem tudja maradéktalanul betölteni. Márpedig a bűn zsoldja halál. A nem zsidók, a népek pedig a lelkiismeretük alapján láthatják, hogy képtelenek teljesen a szívükbe írt törvény szerint élni. Pl. nem szeretném, ha engem meglopnának, én mégis loptam. Ez a felismerés elvezetheti az embert J. Kr.-hoz, Aki meghalt a mi bűneinkért, hogy aki hisz Benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. (1Kor 15,3b + Ján 3,16).
Az ember lelkiismerete sokféle. Az Ige mintegy tíz féle lelkiismeretet említ. Tökéletes, jó, tiszta, botránkozás nélkül való, bizonyságot tevő, erőtlen, megfertőzött, mások szabadságát kárhoztató, gonosz és megbélyegzett lelkiismeret. Nézzük meg, hogy milyen lehet a hitetlen és milyen a hívő ember lelkiismerete!
2.) A hitetlen ember lelkiismeretéről
Bár az ember Isten számára halott szellemmel születik e világra, de mégis benne van, és működik a lelkiismerete. Ha azonban az ember nem enged a lelkiismerete szavának, ha sorozatosan ellene tesz, akkor a lelkiismerete elromlik. Ennek a romlásnak is vannak fokozatai, a szerint, mennyire durván, és milyen hosszú időn át vét az ember a lelkiismerete ellen.
Lehet-e a hitetlen embernek jó és tiszta lelkiismerete? Igen, lehet. A hitetlenek közt is van, aki jó lelkiismerettel akar élni. De, mint említettem, a lelkiismeretünket és a gondolatainkat sok minden befolyásolja. Pl. neveltetésünk, ismereteink, szokásaink. Ha ezek nem egyeznek Isten akaratával, az ember jó lelkiismerettel tehet rosszat, ahogy Saul üldözte a J. Kr.-ban hívőket. Ezért kell a megtérés, hogy megváltozzon a gondolkodásunk, és utána az Úr neveljen az Ige által.
A hitetlen ember jó lelkiismerete nem olyan, mint a Krisztus vére által megtisztított jó lelkiismeret. Sokszor igyekszik a hitetlen ember pl. jócselekedettel megnyugtatni a lelkiismeretét. Ezek a jócselekedetek holt cselekedetek is lehetnek, de a gondolatait abba az irányba befolyásolja, hogy megnyugtassa a lelkiismeretét.
Azonban legtöbb hitetlen embernek már nem jó, nem tiszta a lelkiismerete, hanem rossz, megfertőztetett, gonosz vagy megbélyegzett. Mit jelent ez?
Milyen a megfertőztetett lelkiismeret? Tit 1,15: Minden tiszta a tisztáknak: de a megfertőztetetteknek és hitetleneknek semmi sem tiszta; hanem megfertőztetett azoknak mind elméjük, mind lelkiismeretük. Mi fertőzte meg? A bűn! Az, amiről eleinte tudta, hogy bűn, nem kellene megtennie, mégis sorozatban megtette, és nem tért meg belőle. Ennek kapcsán az elméje, a gondolkodása is fertőzött lett, és már sem az elméje, sem a lelkiismerete nem jelzi, hogy rosszat tesz.
Milyen a gonosz lelkiismeret? Alapige, Zsid 10,22: Járuljunk hozzá igaz szívvel, hitnek teljességével, mint akiknek szívük tiszta a gonosz lelkiismerettől. A gonosz lelkiismeret rossz, romlott és erkölcstelen. Már nemcsak fertőzést kapott, hanem a fertőzés elterjedt benne, és a szíve is, a gondolatai és a lelkiismerete is tisztátalanná, erkölcstelenné, sőt gonosszá vált. Teljesen elromlott, ő maga is gonosz lett.
Milyen a megbélyegzett lelkiismeret? Ez még súlyosabb eset. 1Tim 4,1-2: A Szellem pedig nyilván mondja, hogy az utolsó időben némelyek elszakadnak a hittől, hitető szellemekre és gonosz szellemek (=démonok) tanításaira figyelmezvén. Hazug beszédűeknek képmutatása által, kik meg vannak bélyegezve a saját lelkiismeretükben. A megbélyegzésre itt az a kép jelenik meg, amikor tüzes vassal beleégetnek valamibe vagy valakibe egy bélyeget. A beleégetett bélyeget nem lehet eltávolítani, nem lehet lemosni. Ilyen bélyeg lehet valakinek a lelkiismeretén.
Ki bélyegzi meg? A gonosz szellemek, démonok, akiknek engedett. Aztán rajtuk keresztül a Gonosz, a Sátán hazugságot hirdet azért, hogy elszakítsák a hittől a hitben élőket is. A világ egyre jobban démonizálódik, sokasodnak a megbélyegzett lelkiismeretű hamis tanítók. Az ilyenektől messzemenően tartózkodjunk!
3.) A hívő ember lelkiismeretéről
A hívő ember szíve igaz és tiszta, a lelkiismeretével együtt. Zsid 9,14: Krisztusnak a vére… megtisztítja a ti lelkiismereteteket a holt cselekedetektől, hogy szolgáljatok az élő Istennek. Olv. Alapige, Zsid 10,22: szívük tiszta a gonosz lelkiismerettől.
Lehet-e a hívő embernek rossz a lelkiismerete? Lehet. A hívő ember megtisztított lelkiismerete nagyon érzékeny, és a legkisebb bűntől, szennytől is rossz lesz. Ezt el kell kerülnünk. De ha már rossz lett a lelkiismeretünk, meg kell, hogy tisztuljon J. Kr. vére által. Úgy, hogy megalázkodunk, és megvalljuk Neki a vétkeinket.
Fontos, hogy a lelkiismeretünk botránkozás nélkül való legyen. Pál apostol mondta: Apcs 24,16: Ebben gyakorlom pedig magamat, hogy botránkozás nélkül való (= meg nem botló, másokat meg nem botránkoztató) lelkiismeretem legyen Isten és emberek előtt mindenkor. Olv. 1Kor 8,4-13. Ez a szeretet. Erre mi is vigyázzunk!
A hívő ember lelkiismeretének összefüggése az imával és a hittel:
Az ima és a jó lelkiismeret. Zsid 13,18: Imádkozzatok értünk. Mert úgy vagyunk meggyőződve, hogy jó lelkiismeretünk van, igyekezvén mindenekben tisztességesen forgolódni. Nagyon tanulságos ez az Ige! Mi is szoktunk kérni testvéreket arra, hogy imádkozzanak értünk. Különösen, ha valami nehéz dologban vagyunk, vagy nehéz döntés előtt állunk. De vajon elmondhatjuk-e mindig, hogy abban a dologban, amiben imasegítséget kérünk, tisztességesen jártunk el, becsületesen forgolódtunk, és jó a lelkiismeretünk? Megtartottuk-e az Igét, Krisztushoz méltóan jártunk-e, a Szent Szellem halk és szelíd figyelmeztetését megfogadtuk-e?
A hit és a jó lelkiismeret. 1Tim 1,19-20 Megtartván a hitet és jó lelkiismeretet, melyet némelyek elvetvén, a hit dolgában hajótörést szenvedtek; Kik közül való Himenéus és Alexander, kiket átadtam a sátánnak, hogy megtanulják, hogy ne káromkodjanak. Gondoljuk meg, hogy Pál apostol idejében némely hívő elvetette a jó lelkiismeretet. Vagyis nem hallgattak a lelkiismeretük szívára, nem jártak el tisztességesen Isten és emberek előtt. És mi lett a következménye? A hitben szenvedtek hajótörést. A hajótörés borzalmas, és nagy veszteségekkel jár. Emberek halnak meg, és sok-sok más kár is keletkezik. Itt van ez a két ember, Himenéus és Alexander, akik Istent gyalázták, és hitben hajótöröttek lettek. Pál apostol átadta a Sátánnak, hogy megtanulják, hogy ne káromkodjanak. A Korinthusi levélből tudjuk, hogy ez mit jelent. 1Kor 5,5: Átadjuk az ilyent a Sátánnak, a testnek veszedelmére, hogy a szellem megtartassék az Úr Jézusnak ama napján. A Sátán kegyetlenül bánik azokkal, akik a kezébe kerülnek. Főleg a testükkel.
Befejezés:
A Bibliában sok Ige szól a lelkiismeretről. Ennek csak kis részét említettem most. 2011-ben volt egy sorozat a lelkiismeretből, ami megjelent füzet formájában, és rajta van a honlapunkon is. Aki többet és részletesebben akar a lelkiismeretről tudni, ott megtalálhatja. Kívánom, hogy legyen mindig jó lelkiismeretünk! Ámen.